İngilizce Dil Eğitim Platformu.
Advertisement-firatboyan.com
Beğendiğiniz içerikleri facebook twitter veya g+1 üzerinden paylaşarak konuların daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

category KATEGORİ: Essays (Makaleler)

category 12.12.2015 category 1 Yorum

İngilizce Reading Nasıl Yapılır?

ingilizce reading Gazete, dergi, kitap gibi elinize geçen herşeyi okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Okumak, sözcük dağarcığınızı artıracağı gibi cümle yapılarını öğrenmenize de yardımcı olur. Ne kadar İngilizce bilirsek bilelim, bir İngiliz ya da Amerikalı kadar dile hakim olamayız. Anadili İngilizce olan bir yabancı ile bizim cümle kurma tarzlarımız farklılık gösterir. Bu farklılığı en aza indirmek için bol bol okumalıyız. Dört temel beceri denilen becerilerden biri olan ‘okuduğunu anlama’ (understanding) derslerinde bazı teknikler öğretilir. Bu klasik tekniklerden başka ben size daha pratik ve akılda kalıcı bazı yöntemlerden söz edeceğim. Aşağıda düzey olarak bir basit bir de daha zor iki okuma parçası ve bazı açıklamalar yer alacak:
“Cindy is a secretary at a large computer company. She wakes up at 7:30 and has a shower. She gets dressed quickly and leaves her house at 8:00. Then she takes the bus and arrives at work before 9:00. She makes a cup of coffee and then she reads her e-mails. She answers the phone all morning. She has a break at 12:30 and goes to the restaurant next door. She finishes work at 5:00 and usually arrives home at about 6:00. In her free time, Cindy enjoys reading and going to the cinema. She likes her job. ‘I like the people here and the pay is good’ she says. ‘Yes, I am happy with my life at the moment’.“

 

Sırasıyla yapılması gerekenler:

Parçayı anlayana kadar okumalı ve eğer varsa bilmediğiniz kelimelere takılmamalısınız. Önemli olan, konuyu bilinmeyen kelimeler olsa da anlayıp anlayamadığınızdır.

Parçayı anlasanız bile, bilmediğiniz kelimeleri bir kağıda not almanız gerekmektedir. Sözlük kullanmak bazı insanlara zor gelebilir. Ama sözlük kullanmadan yabancı dil öğrenmek neredeyse olanaksızdır. Parçadan çıkarıp not ettiğiniz bilmediğiniz kelimeleri de ezberlemeniz gerekmektedir.

Kelimenin Önemi

Şimdi en önemli noktaya geldik. Sınıflarımda okuma parçaları üzerinde çalışırken, birçok cümlede durur ve öğrencilerime ‘Siz bu cümleyi hiç görmeseydiniz böyle söyler miydiniz?’ diye sorarım. Dolayısıyla siz de okuduğunuz parçalarda geçen cümle kalıplarına bakarak kendinize ‘Ben olsam böyle der miydim?’ diye sormalısınız. Eğer cevabınız ‘Hayır diyemezdim.’ ise, bu tip cümleleri bir deftere not etmeli, kendiniz de benzer cümleler kurarak ve sık sık tekrar yapmalısınız.

Şimdi parçada geçen bazı ifadeler üzerinde nasıl çalışmanız gerektiğine bir göz atalım: have a shower = duş yapmak (Şöyle düşünün: Bu parçada görmeseydim, ben ‘duş yapmak’ derken make a shower ya da do a shower mı derdim yoksa have a shower mı? Bu arada sözlüklerde shower ile ilgili işinize yarayacak başka kullanımlar ve anlamlar da öğrenirsiniz (in the shower=duşta; shower gel=duş jeli; shower=sağanak)

get dressed = giyinmek (Kendi kendinize sorun: Bu parçada görmeseydim, ‘giyinmek’ için şunlardan hangisini söylerdim = wear, put on, get dressed, dress). Bu parçada get dressed yerine wear ya da put on kullanılamaz. Bu dört fiil, öğrenciler tarafından sürekli karıştırılır ve yanlış kullanılır. Ne var ki get dressed ve dress ‘giyinmek’ anlamına gelirken, wear ve put on ‘giymek’ anlamına gelir.

*** Her şeyden önce şu bilinmelidir ki, cümlede giysi söyleniyorsa wear ya da put on, söylenmiyorsa get dressed ya da dress kullanılır. Ama kendi aralarında da kullanım farkları vardır. ‘Askıdan alıp vücuda geçirmek’ anlamında put on kullanılır (Susan put on her coat and went out.).

*** ‘Vücudunda giysi olarak taşımak’ anlamında wear kullanılır. Bu anlamda put on denilmez (Brian was wearing jeans and a T-shirt.).

*** Giysiyi belirtmeden ‘giyinmek’ demek istiyorsak get dressed ya da dress kullanılır (I always get up at 8 and get dressed quickly.).

Ancak dress, hem daha ‘resmi’ bir kullanıma sahiptir ve ayrıca bir kişinin giyim tarzını anlatmakta da kullanılır (He tends to dress in dark colours.).

leave her house = evinden çıkmak. Öğrenciler leave fiilini çoğunlukla ‘terketmek’ olarak bilirler. Ancak burada da olduğu gibi başka anlamlara da gelir. Daha da önemli olanı, biz ‘evden çıkmak’ deriz ve bu ‘–den’ eki yüzünden İngilizce yazarken ya da söylerken leave from home diyesimiz gelir. Ama leave fiili from eki almaz. Türkçede ne dersek diyelim, İngilizce düşündüğümüzde leave from dememeliyiz!

***Bu tür yanlışlara düşmemek için İngilizcede fiillerin anlam endesi yapılarını iyi öğrenmelisiniz. Lütfen, anlam endeksi yapısına göre hazırlanmış olan Fiiller(verbs) konusuna da göz atın:

take the bus = otobüse binmek. ‘Binmek’ deyince öğrencilerin aklına genellikle get on gelir. Doğrudur ama get on, adımını atıp aracın içine girmek demektir (Watch your step when getting on the bus.). Ancaki take a bus/train/plane/taxi, o araç ile bir yere gitmektir (I usually take the bus to work.). Bu anlamda da öğrencilerin aklına genel olarak “I usually go to work by bus” gelir ki bu da doğrudur. Dolayısıyla ikinci bir söyleme biçimi daha öğrenmiş olduk. Hem de tam bir İngiliz gibi.

arrive at work = işe varmak. Bu fiille Türk öğrenciler hep to kullanmak eğilimindedirler. Ancak İngilizce düşündüğümüzde üç kullanımı vardır. Şehir, ülke gibi büyük yerler için in, havalimanı, istasyon, otobüs durağı gibi küçük yerler için at kullanılırken home ile hiçbir şey kullanılmaz:

I finally arrived home at 6 in the morning.
They arrived in Istanbul half an hour ago.
We managed to arrive at the airport in time.

I am happy with my life = Hayatımdan memnunum. Acaba bu cümleyi görmeden önce size ‘hayatımdan memnunun’ nasıl söylenir diye sorsalardı, bu cümleyi mi söylerdiniz? yoksa I am happy from my life mı derdiniz? Bir düşünün…
 


comment YORUMLAR

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
category 01-01-2017
Cengiz şahin

TSK.ederim.yeni gördüm.ama çok güzel anlatım.elinize sağlık
new YORUM YAZ


HAKKIMDA

info hepingilizce.com, 2014 yılı başında yayına girmiş olup, sizlerden gelen destek ile de her geçen gün daha da gelişmektedir.
Tek başıma hazırlamış olduğum bu İngilizce eğitim sitesi; tüm seviyeden onlarca üniteden oluşup, dersler en temel İngilizce konularından başlayarak, ileri seviyeye kadar olan İngilizce konuların hemen hemen hepsini kapsamaktadır. İngilizce konuların anlatımlarını sadece ve sadece ben yapmaktayım. Yani İngilizce ders ve konu anlatımları tamamen özgündür.İnternet ortamında İngilizce eğitim içerikleri sağlayan web sitelerinin neredeyse %90'ı, içeriklerini birbirlerinden ÇALARAK yayınlamaktadırlar. Başka sitelerdeki içerikler bu sitede asla barındırılmaz.
İngilizce Dersler, öğrenenlerin sıfırdan başlayacağı şekilde hazırlanmış olup İngilizceyi hiç bilmeyen biri bile kendi başına oturup kolayca İngilizce konularını anlayıp pekiştirebilir.

Devamı »

İLETİŞİM

iletişim Taleplerinizi iletişim formu aracılığıyla direkt olarak bana iletebilirsiniz.
İletilerinize cevap verebilmem için mutlaka gerçeli bir e-posta adresi girin. Gönderdiğiniz iletiler en kısa sürede cevaplanacaktır. Girdiğiniz bilgiler asla üçüncü taraflarla paylaşılmaz. İletilerinizi iletişim formu aracılığı ile direkt olarak iletebileceğiniz gibi, kendi e-posta sunucunuzu kullanarak da mail adresime iletebilirsiniz.

İletişim Formu »
© 2020 - hepingilizce.com | Tüm hakları saklıdır.