Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

youtube Kategori: General (Genel)

Silent Letters in English A to Z with ALL RULES | British Accents and Pronunciation

Fırat Boyan 26/05/2020 0

Yeni video içeriklerinden haberdar olabilmek için Youtube kanalıma abone olmayı unutmayınız.

İngilizcede 13 tek, 8 çift ünlü ve 24 tane ünsüz ses; buna karşın,5’i sesli, 21’i sessiz olmak üzere toplam 26 harf vardır:

İngiliz Alfebesi (The English Alphabet)
a [ey], b [bi:], c [si:], d [di:], e [i:], g [ci:], h [eyç], i [ay], j [cey], k [key], l [el], m [em] n [en], o [ou] p [pi:], q [kyu], r [a(r)], s [es],
t [ti:], u [yu], v [vi:], w [dablyu], x [eks] y [uay] z [zed]

Görülüyor ki alfabedeki harf sayısı bütün sesleri karşılayacak durumda değildir. Her hafi ses karşılığı olarak düşünürsek, İngiliz dilinde kullanılan harflerin o dildeki bütün sesleri aksettirmesi yönünden çok yetersiz bir işaret sistemi olduğu meydana çıkar. Dolayısıyla İngilizcenin yazılışını, Türkçedeki gibi, “bir harf bir ses” esasına dayandırmak mümkün değildir.

Alfabenin yalnız 26 harf kapsamasının tanbii sonucu olarak, İngilizcede bir harf birkaç sesinsesinsesin yerini tutmakta, bu yüzden de, İngilizcede okunuş, yazılı, ve telaffuz, basit kurallarla izah edilemeyecek kadar karmaşık bir durum almaktadır.

Çok eskiden İngilizce sade bir dildi. Türkçede olduğu gibi, alfabedeki her harf bir tek sesi karşılayıp, telaffuz ve yazılış birbirine uyardı. Fakat sonradan, bu uyum çeşitli sebeplerden dolayı tamamen bozularak, İngilizce bugünkü 21 ünlü ses için 191 yazılış şekline sahip olan ve kural tanımayan bir dil haline geldi.
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.


Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yayıncı: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Bilgisayar Mühendisiyim. İngilizce bilgimi, Lise ve Üniversitedeki hazırlık eğitimlerimde edindim ve tüm derslerimi de İngilizce olarak aldım. Mühendislik mesleğimi aktif olarak sürdürmenin yanında 16 yıldır Türkçeden İngilizceye, İngilizceden Türkçeye Yeminli Tercümanlık mesleğini de icra etmekteyim. Ek olarak yine 16 yıldır özel İngilizce dersleri de vermekteyim. Eğitim ve tercümanlık alanlarında tam bir profesyonel olduğumu söylebilirim. Dile olan tam hakimiyetim sayesinde hem eğitim hem de tercümanlık mesklerini de kusursuz olarak yürütebilmekteyim. TOEFL ve IELTS gibi uluslararası İngilizce yeterlilik sertifikalarına sahibim ve düzenli olarak da güncel tutmaktayım.

 
-
YORUMLAR
Bu video için henüz yorum yapılmadı!
İlk yorum yapan sen ol.

Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.